Mi a Crosstraining a Ramcage-ben?

Honnan indult a crossfit?

A crossfit esetében a testépítés és fitnesszel ellentétben az előnyös külső megjelenés "csak" járulékos plusz, amit a megerőltető edzések után a sportoló megszerezhet. Ebben a sportban a fittségnek van funkciója is, ugyanis itt különböző feladatsorokat kell teljesíteni (a gimnasztika, atlétika és súlyemelés különböző területeiről vegyítve), ahhoz hogy a kívánt végeredményt (fittséget) elérjük.

Magát a crossFit edzésrendszert már régóta használták, különböző sportágakban, de akit a kitalálójának hívhatunk, ő Greg Glassman. Tizenéves korában tornászként versenyzett és rájött, hogy ha fejlődni akar, akkor nem elég, ha csak sportág-specifikus edzést csinál. Elkezdett érdeklődni a súlyzók iránt, tudta, hogy csak a saját testsúlyos edzése nem elég a fejlődéshez. Mint minden fiatal, ő sem csak egy sportot végzett: kerékpározott, súlyemelésre járt, így mindig volt edzőtársa. Ez azért volt számára fontos, mert mindig talált valakit, aki egy adott sportágban jó volt, de nem mindenben, így egyszer feltette magának a kérdést: "Milyen árat fizetnél azért, hogy a legjobb légy?"

Crossfit lényege

A kiinduló alap cél a nagyobb munkaképesség fejlesztése, hosszú ideig fenntartva azt, a sport sokféle területén. Lényege nem az, hogy elérjék és maximalizálják az adott sportág speciális képességeit, készségeit, hanem a cél az általános fizikai felkészültség.

Alaptétele az, hogy fokozzuk a 10 alapképességet: szív-és érrendszeri / kardiovaszkuláris állóképesség, kitartás, mobilitás, agilitás, erő, teljesítmény, koordináció, gyorsaság, egyensúlyérzék és pontosság.

Elmelete szerint ezeket fejleszteni, több sportág segítségével: súlyemelés, torna, futás, sprinttel vagy különböző, nagy intenzitású aerob munkával lehet. Továbbá az is kiemelt cél, hogy mindezt oly módon végezzük, ami biztosítja a mérhetőséget és megismételhetőséget.
Ezeket az feltételeket úgy biztosítja, hogy a feladatokhoz konkrét súlyokat, távolságokat, specifikus mozgásokat (standardizálva) határoz meg, amelyeket bizonyos időn belül vagy egy adott időhöz kötve végezteti el, ezzel válik tisztán mérhetővé.

Edzések a korai időszakban

A kezdetekben a crossfit edzéseken arra törekedtek, hogy az emberek minden alkalommal egy kis versenynek érezzék az edzést. Glassman egy 2009-es értekezésében leírt egy két perces gyakorlatot, amelyet bírók előtt kellett megmutatni, szilárd szabályok szerint, különben a megszerzett ismétléseket levonták. A rövidtávú, nagy intenzitású edzéseken el lehetett érni ezeket a célokat. Az atléták sokszor hangoztatták, edzés végén, hogy ez olyan volt, mint egy verseny. Az itt edző emberek azt mondták, hogy a WOD-ban (Workout of the Day) úgy fogod érezni, mintha harcolnál.
(forrás: shopbuilder.hu

Magas intenztiás (HIT)

A crossfit a magas intenzitást (power), mint a fittség egyik következményét használja a saját fogalomtárában. Az általánosan vett HIIT, azaz a magas intenzitású edzések során a magas intenzitást eszköznek használjuk, hogy azzal bizonyos adaptációkat váltsunk ki – metabolikus felpörgetés, erő-állóképesség fejlődés, zsírraktárak mobilizálása. Ellenben a crossfitben a magas intenzitás egyfajta velejárója annak a ténynek, hogy a sportoló képes nagy ellenállásokat legyőzni, ráadásul mindezt képes hosszú ideig fenntartani, nagy sebességgel és pontosan. 

Egy mondatban összefoglalva : A crossfit segít elérni azt, hogy nagy ellenállásokat legyünk képesek mozgatni hosszan tartva, vagy nagy távolságra, mégpedig gyorsan. (forrás: wikipedia)

A crossfit eszköztára

Három nagy csoportra oszthatjuk azokat a gyakorlatokat, eszközöket, melyeket a crossfitben használunk. Ez a csoportosítás az alapja, mint egy-egy univerzális lego elem, az edzésporgramoknak.

Állóképességi eszközök

  • Ide tartozik a rövid, közepes és hosszú távú állóképesség is. Ha futásnál maradunk példaként, akkor ilyen a 100, a 800, és az 5 km futás közti különbség. Az alkalmazott eszközök pedig a futáson túl leggyakrabban az evezőpad, kerékpár, sífutógép, vagy ha van rá mód, akkor az úszás szoktak lenni.

Súlyemelés

  • Ide nemcsak az olimpiai súlyemelés gyakorlatai tartoznak. Az erőemelés három fogásneme, vagyis a guggolás, fekvenyomás, felhúzás is gyakori eleme az edzéseknek csakúgy, mint az összes kettlebelles, kézi súlyzós, medicin labdás és alap testépítő gyakorlat is.

Gimnasztika

  • Az összes saját testsúlyos gyakorlat ide tartozik: fekvőtámasz és kézállásos nyomás, guggolások, kitörések, húzódzkodások, muscle up-ok, gyűrű, ugrások, stb.

(forrás: wikipedia

Na de mi van náluk az edzésen?

Mivel Mi a crossfit sportból jövünk, így az edzéseinken is ezt a felépítést követjük. Az adott napi és heti feladatokban mindhárom kulcs elemet megtaláljátok, számtalan variációban. A kezdő csoport óráin pedig kiemelt hangsúlyt fektetünk a sportág eszköz- és gyakolattárának megismertetésére, illetve ezek fejlesztési szintjeinek elsajátíására. Részletesebb információért kattints ide!